Klawiatura typu Bluetooth firmy Targus i jej współpraca z Androidem

Klawiatura_Bluetooth_Nexus7_02

Pisałem już o tym, jak doskonale korzysta się z klawiatury fizycznej bluetooth w połączeniu jej z tabletem Apple – iPadem. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by z tej samej klawiatury zewnętrznej, w tym wypadku mowa jest o urządzeniu firmy Targus, korzystać na smartfonach i tabletach z Androidem na pokładzie. No dobra, okej, przeszkody są, ale niewielkie i szybkie do ogarnięcia.

Klawiatura „paruje się” z tabletem lub smartfonem opartym o system Android natychmiast. Bez najmniejszego kłopotu sprzęt zostaje wykryty i powiązany. Po uruchomieniu dowolnego notatnika lub edytora tekstu od razu znika klawiatura ekranowa i nic, tylko wprowadzać znaki… do pierwszego słowa zawierającego polski znak diakrytyczny. Otóż okazuje się, że nie, domyślnie Android nie posiada obsługi „ogonków”. Rozwiązanie? Bajecznie proste.

Klawiatura_Bluetooth_Nexus7_01

Należy ściągnąć z Google Play dodatkowe układy klawiszy, typowe dla danego kraju. Przypuszczam, że jest ich w sklepie co najmniej kilka, sam używam aplikacji o nazwie RS – Hardware Keyboard Layouts, która wśród wielu języków bez kłopotu obsługuje także nasz. W zasadzie słowo aplikacja jest tu sporym nadużyciem, bowiem aplikacji jako takiej nie ma. Po instalacji (program jest oczywiście darmowy) wśród dostępnych dla zewnętrznej klawiatury języków jest po prostu o wiele więcej opcji, w tym także ta najważniejsza: polski programisty.

Jak to działa w praktyce? Wręcz doskonale. Podłączając klawiaturę do smartfona/tableta od razu z niej korzystamy, natomiast po odłączeniu sprzęt bez problemu przechodzi na klawiaturę ekranową, tę, którą sami sobie wybraliśmy i której pragniemy używać. Jedyny kłopot, na jaki można natrafić to upierdliwe podpowiadanie słów przez niektóre klawiatury z Google Play, które zamienia nasze słowa na takie, jakie program ma w słowniku, ale tu wystarczy odrobina zabawy w ustawieniach danej aplikacji, by tego typu autokorektę wyłączyć. Z domyślną klawiaturą od Google, która jest wbudowana we wszystkie urządzenia typu Nexus takiego problemu nie ma.

Klawiatura_Bluetooth_Nexus7_03

Warto też wspomnieć, że niektóre z funkcjonalności klawiatury przeznaczone dla sprzętu Apple działają i w Androidzie. Niestety nie da się z poziomu klawiszy wrócić na ekran główny tableta, ale już na przykład klawisz wyszukiwania rzeczywiście uruchamia opcję „szukaj”. Podobnie doskonale spisują się przyciski regulacji głośności, podczas oglądania filmów lub słuchania muzyki play, rewind i fast forward no i ostatni klawisza funkcyjny, który blokuje i odblokowuje urządzenie. Play/pause można użwać również podczas przeglądania YouTube.

Zatem jakby ktoś był ciekaw jak spisuje się klawiatura dla iPada od firmy Targus przy urządzeniach z Androidem, odpowiadam krótko: spisuje się doskonale. Na dzień dzisiejszy nie wiem, który tablet zostanie ze mną dłużej, który system na tabletach lubię bardziej, iOS czy Android. Jedno jest natomiast pewne – klawiatury się tak szybko nie pozbędę, sprawuje się świetnie w obu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Hardware, Technologia, Testy aplikacji i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.