Marvel – The Ultimate X-Men: World Tour (#13-20, 2002)

Ultimate_X-Men_013Odcinki 13 i 14 serii The Ultimate X-Men przynoszą tak bardzo oczekiwanego przeze mnie Gambita. Jednak jest tu pewne zaskoczenie, bowiem faktycznie mamy historię Cajuna, jednak praktycznie nie związaną z X-Men. Zaprezentowany został świetny dramat, przepiękna, pełna uczucia historia, nawet odrobinę bajkowa.

Następnie twórcy oddali w ręce czytelnika coś, na co wielu (także w Polsce w latach 90.) narzekało. Poruszony został temat, który wielu nudził – temat szeroko rozumianego rasizmu. Jako wstęp do opowieści pod tytułem “World Tour” (której początek trafił do Polski za sprawą Dobrego Komiksu) przedstawiona została książka profesora Xaviera, w której krok po kroku tłumaczy ludziom rzeczy, które… cóż, które każdy, kto dysponuje choćby odrobiną wyobraźni lub empatii powinien uważać za naturalne. Ja ten temat zawsze lubiłem. No, może nie lubiłem, bo co lubić w historiach o rasistach i tępocie ludzkiej, ale nie przeszkadzał mi. Jestem zdania, że takich historii nigdy za wiele. Smutna refleksja ogarnie niejednego czytelnika, gdy zrozumie, że w X-Men mówiono o tym w latach osiemdziesiątych, dziewięćdziesiątych, potem w Ultimate X-Men, czyli na początku tego milenium – a nienawiści wywołanej jakąkolwiek odmiennością wokół nas zamiast coraz mniej, to coraz więcej.

Więcej czytać, mniej się gapić na telewizor, ot co!

Ultimate_X-Men_020Sama opowieść World Tour, będąca zwieńczeniem odcinków od 13 do 20 niestety nie zachwyca. Nastrój zbudowany przez książkę Xaviera został zniszczony typowymi dla amerykańskiego komiksu rozwiązaniami w stylu: zmieniam zdanie, a teraz nastąpi obrót o 180 stopni, źli staną się dobrymi, a dobrzy przejdą na Ciemną Stronę Mocy. Nie zachwyca także rysunek, i jedynym, co ratuje World Tour jest pojawienie się postaci Psylocke oraz świetna, dramatyczna końcówka.

Liczę, że kolejne tomy podniosą poziom. I bardzo mniej interesuje tytuł następnych pięciu odcinków, zawierający w sobie słowo-klucz Hellfire. Czyżby? Czy to już? Czy to będzie TO?

The Ultimate X-Men: World Tour (2002.02 – 2002.09)
Chuck Austen, Esad T. Ribic, Mark Millar, Adam Kubert, Chris Bachalo
Marvel

Ten wpis został opublikowany w kategorii Komiksy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.