Marvel – The Ultimate X-Men: Hellfire and Brimstone (#21-25, 2002/2003)

Ultimate_X-Men_022Zabierając się do lektury spodziewałem się wiele, chyba jednak zbyt wiele. Tak się akurat składa, że Hellfire Club oraz zjawisko, jakie tenże klub wywołał to nie tylko jedna z moich ulubionych opowieści o mutantach z Marvela. The Dark Phoenix Saga to w ogóle jednak z najciekawszych, najbardziej przejmujących i – ogólnie rzecz biorąc – najbardziej udanych historii, jakie amerykańskie komiksy o “bohaterach w trykotach” zrodziły.

Stąd też początkowo, gdy nowa wersja znanej historii zaczęła się układać w całość byłem zachwycony. Wpierw pojawia się na scenie Kitty Pryde i jej wspaniała matka; wejście tej nastolatki do szkoły profesora Xaviera to kawałek bardzo przyjemnej lektury, czytelnik automatycznie zaciera ręce, już się cieszy na myśl o tym, co (być może) będzie dalej… a tu nagle katastrofa.

Ultimate_X-Men_025W pewnej chwili zmienia się rysownik, i jak za dotykiem czarodziejskiej różdżki (lub magicznego ołówka) wraz z kreską zmianie ulega jakość prezentowanego scenariusza. Krok po kroku obserwujemy totalny upadek mutantów jako zjawiska, scenarzysta dotychczas tak sympatycznie (bez ogromnego wdzięku, ale właśnie: sympatycznie) kierował krokami mutantów, nagle strzela gafę za gafą. Hank McCoy (Beast) jako dureń? Który nie dość, że nie potrafi trzymać gęby zamkniętej na kłódkę, to jeszcze tajemnice zdradza NIEZNAJOMEJ osobie NA CZACIE INTERNETOWYM? To jest prawie tak głupie, jak pomysł na obowiązkowe posiadanie alkomatu w każdym samochodzie na terenie tego dziwnego kraju…

Interesująca jest dopiero końcówka tej pięcioodcinkowej historii, która robi nieco zamieszania, wraca do spraw już obgadanych na łamach komiksu a sprawy mnie bardziej interesujące, bezpośrednio związane z Jean Grey i klubem Hellfire zostają odłożone na potem. Zeszyt numer 25 zamknąłem z ulgą – jest nadzieja, że będzie lepiej. Szkoda mi tylko pana Chrisa Claremonta, autora oryginalnej fabuły do Dark Phoenix Sagi. Bo to, co ze wstępem do dramatu zrobił Mark Millar woła o pomstę do… Phoenix.

The Ultimate X-Men: Hellfire and Brimstone (#21-25, 2002/2003)
Mark Millar, Adam Kubert, Kaare Kyle Andrews
Marvel

Ten wpis został opublikowany w kategorii Komiksy i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.