Mike Resnick – opowieści o Aksamitnej Komecie, tom 1. „Wschodzący Eros”

Wschodzacy ErosCykl poświęcony Aksamitnej Komecie to kolejna seria książek Mike’a Resnicka, która w Polsce nie doczekała się wydania. Dawno temu, gdy wydawcą mógł być praktycznie każdy, a na rynku panowały urocze chaos z masakrą, tom pierwszy pojawił się w księgarniach za sprawą wydawnictwa o jakże interesującej nazwie: Kwadrat. Książka całą swą istotą dawała do zrozumienia, że będziemy mieli do czynienia z ostrym science fiction (czytaj: lasery, blastery, strzelanie, roboty). Okładkę zdobiła postać dzierżąca broń, trudno powiedzieć, czy to mężczyzna, czy kobieta, spojrzenie w każdym razie ma zimne i złowieszcze. Okładka książki była podwójna, z wycięciem na ową twarz, do dziś naukowcy zastanawiają się po co został zastosowany taki zabieg, i do dziś nie znaleziono jednoznacznej odpowiedzi…

Tymczasem prawie natychmiast po otworzeniu okładek i rozpoczęciu lektury okazuje się, że owszem – “Wschodzący Eros” należy do znanego z licznych innych książek autora uniwersum – jednak tym razem strzelania tu nie będzie. Bohaterem jest Harry Redwine, uwaga: księgowy. Facet w średnim wieku, z brzuszkiem, nie posiadający żadnych specjalnych umiejętności fizycznych. Doskonale za to zna się na liczbach, a ponieważ zawód księgowego jest nudny, Harry przeżywa emocje wykorzystując swoje umiejętności w inny sposób. Jest nikim innym jak niecnym sabotażystą, wysyłanym do różnego rodzaju firm i instytucji tylko i wyłącznie po to, by namieszać w księgach na tyle skutecznie, że firma kończy działalność jako bankrut.

Harry robi to, co potrafi. Dotychczas nie wahał się ani chwili, w ogóle nie myślał na przykład o ludziach, którzy przez jego działania tracą pracę i tym podobnych kwestiach etycznych. Lubi swoją robotę, wie, że jest świetny, że nawet specjaliści nie potrafią znaleźć śladów jego działania.

Eros AscendingTym razem Harry został wysłany na Aksamitną Kometę. Cóż to takiego? Otóż, proszę ja Was, Aksamitna Kometa to nic innego jak ogromny dom publiczny, znaczy się: burdel, stworzony w przestrzeni kosmicznej, umieszczony na orbicie planety znajdującej się na uczęszczanych szlakach, a przy tym planety, gdzie nie ma specjalnie wielu fanatyków marzących całymi dniami o zamknięciu przybytku rozpusty.

Książka tak jak inne tego twórcy oparta jest praktycznie w całości na świetnych dialogach między bohaterami. Znowu gdy postaci nie rozmawiają, to przeważnie uprawiają seks, a autor z prawdziwą przyjemnością roztacza przed nami wizje i możliwości, jakie mogą stać się udziałem każdego, kto jest w stanie oddzielić seks od miłości i potraktować go jako potrzebę podobną innym, których zaspokojenie przychodzi wraz z podjęciem decyzji i wydobyciem portfela. Jest przy tym Mike Resnick łagodny, delikatny i absolutnie nie nachalny, stąd jego pomysły i opowieści o seksie nie są w żadnym wypadku pornografią, a co najwyżej erotyką. Szczególnie czytając tę powieść dziś, po równo trzydziestu latach od premiery, gdy niejedna kariera została zrobiona tylko na wyglądzie, a nie jakichkolwiek umiejętnościach widać wyraźnie, że nie kontrowersja jest motorem napędzającym Mike’a, a po prostu dobry pomysł.

Tenże pomysł jest także tłem dla drugiego dna książki, która wpierw wesoła i swobodna, jednak na końcu zmienia się diametralnie, niejednego czytelnika doprowadzając do uczucia szoku. Jak pierwszy raz czytałem tę powieść w wieku kilkunastu lat końcówka mnie po prostu zmasakrowała. Ten autor, wiecznie radosny, wieczny optymista… daje nam zakończenie będące tak niesamowitym, brutalnie realistycznym dramatem… coś pięknego. Jest bowiem “Wschodzący Eros” nie tyle kolejnym kosmicznym westernem Mike’a Resnicka, i nie tyle następną wesołą historią gdzie ciekawi bohaterowie toczą ciekawe rozmowy a potem niczym Lucky Luke podążąją w stronę zachodzącego słońca. Jest to powieść o miłości, takiej prawdziwej, w jaką wierzą ludzie młodzi; silnej, pełnej zaangażowania, trwałej, mocnej, pięknej. I cały ten seks jest świetnym tłem dla pokazania uczucia, właśnie w świecie, gdzie uczucie odłożone jest na bok, a przyjemność cielesną się kupuje. Dzięki temu kontrastowi (i odrobinie empatii) razem z Harrym przeżywamy jego wpierw niedowierzanie i zaskoczenie, a potem ogromną radość, zrozumienie sensu życia, kres poszukiwań, spokój wewnętrzny u boku bliskiej osoby, aż wreszcie… ten wspomniany szok.

Jak to dobrze, że w Amazon.com można kupić kolejne trzy części. Nie przesadzę, gdy powiem, że czekałem na możliwość ich poznania z piętnaście lat. Obym się tylko nie rozczarował :)

Eros Ascending
Kwadrat 1993

Ten wpis został opublikowany w kategorii Książki, Przygoda, Science Fiction i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.