Chris Tvedt – „Krąg śmierci”

Krag smierciKolejna książka Chrisa Tvedta poświęcona Mikaelowi Brenne – adwokatowi z Norwegii – spokojnie może zająć miejsce obok wszystkich poprzednich. Autor ponownie przygotował historię na tym samym, dobrym poziomie, możnaby nawet powiedzieć, że dla tego bohatera historię wręcz klasyczną.

Tym razem Brenne sam staje przed sądem. I to jest jeden jedyny minus, w sensie: chyba jednak zbyt łatwo poszło jego przeciwnikom. Nie chce mi się wierzyć, by tak znany adwokat niemalże od razu, natychmiast po oskarżeniach nie dość, że stracił wszystkie kontakty i znajomości, to jeszcze trafił na ponad dwa miesiące do aresztu! Nie wiem, ale amerykańskie kino z Hollywood uczy nas, że istnieje coś takiego jak zasada domniemania niewinności, ponadto znaczenie ma przeszłość a nawet zawód oskarżonego…

Dobra, ale nie ważne. Jeśli już przyjmiemy, że ok, jest, jak jest, to reszta powieści jest jak najbardziej do zaakceptowania. To taka typowa książka Tvedta, gdzie cały czas widać w tle intrygę szytą na znacznie większą skalę, niż mogłoby się wydawać. Nad tym elementem pisarz mógłby jeszcze popracować, postarać się ominąć zasady rządzące gatunkiem, uśpić nieco bardziej czujność czytelnika, myślę, że go na to stać.

Ale znowu: jeśli lekko zmrużymy oczy na ten cały fajerwerk wybuchający na końcu książki to okaże się, że „Krąg śmierci” stanowi zgrabnie zbudowaną całość, i choć pana Tvedta do czołówki skandynawskich twórców kryminałów nie sposób zaliczyć, to wyraźnie widać, że z pewnością daleko mu także do tych z końca listy. To zasługa głównie bohatera, którego upór a także typowa dla mężczyzn na pewnych stanowiskach tępota powodują, że choć czasem Mikaela Brenne trudno lubić, nie sposób mu nie kibicować.

Z tego, co się orientuję, autor ma w zanadrzu jeszcze jedną, szóstą powieść. Zatem cierpliwie czekam na tłumaczenie :)

Dødens sirkel
Nasza Księgarnia 2014

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kryminał, Książki i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.