The Journey pod wodą, choć nie tylko, czyli o ABZU słów parę

ABZU_20170122073859

ABZU jest pierwszą grą nowego studia o nazwie Giant Squids, które zostało założone przez Matta Novę – faceta w dużej mierze odpowiedzialnego za grę Journey. I najkrótsza recenzja ABZU może wyglądać tak: jeśli podobało Ci się Journey, kupuj i ten tytuł. Bo jest praktycznie tym samym, zmieniły się jedynie widoki na ekranie.

ABZU_20170120165800

Znowu mamy do czynienia z zabawą zupełnie pozbawioną jakiegokolwiek klasycznie rozumianego gameplayu. Zadaniem gracza jest płynąć byle dalej i dalej, a kolejne etapy zostały skonstruowane w taki sposób, że nie sposób się zgubić lub bezmyślnie zastanawiać dokąd teraz? Jedyne, co gra oferuje, to podziwianie widoków po drodze, ale od razu powiem, że AUTENTYCZNIE jest co podziwiać!

ABZU_20170120165838

Nie będę jednak próbował wysilać się na opisy tego, co będzie dane graczowi zobaczyć. Bo to bezsensowne, jak próbować opisać komuś jakie wrażenie wywołuje w nas obraz, rzeźba czy muzyka. Twórcy przygotowali zaledwie parę etapów, gra jest bardzo krótka, jednak włożyli sporo wysiłku w to, żeby nie długość zabawy, ale jej jakość była najważniejsza. Świat podwodny jest piękny i pełen życia, na które nawet gracz ma pewien wpływ, i w praktycznie każdej chwili gry widać i czuć, że to podziwianie i zachwycanie się otoczeniem tu jest najważniejsze. A sam proces płynięcia i to, co po drodze będziemy wykonywać, to zaledwie dodatek.

ABZU_20170120172839
ABZU_20170120172839

Na szczęście dodatek przyjemny. Sterowanie zostało dopracowane w stu procentach, i nurkowanie jest nie tylko łatwe, ale i sprawia wiele radości. Ruch postaci na ekranie jest tak płynny, że czasem po prostu się chce zostawić cel na parę chwil i pobawić się pod wodą, czy to samemu, czy płynąć z jednym z wielu napotkanych stworzeń.

ABZU jak najbardziej zasługuje na uznanie. Nie jest to gra w typowym znaczeniu dla tego słowa, ale – podobnie jak Journey – produkcja ta o wiele szybciej niejednemu uświadomi o tym, że gry bywają sztuką.

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.